Skolans verksamma, forskare och politiker är rörande överens: rektors ledarskap spelar en avgörande roll för barns och elevers kunskapsutveckling. Dagligen leder rektorer skolor och förskolor runt om i Sverige. Rektorer agerar som den ”förste bland likar”, de organiserar, ger förutsättningar, leder och coachar samt lär av och med sin personal. Vilken roll kan, vill och bör rektor ta? Hur leder rektor så att det verkligen gör skillnad för barns och elevers utveckling? Hur kan rektor utveckla ett undervisningsnära ledarskap där rektor lär av och med lärarna i syfte att ge alla barn och elever på sin skola en god undervisning? Hur kan rektorer stödja varandra i yrkesvardagen? Och hur kan skolchefer och personal på övergripande ledningsnivå utvecklas sitt ledarskap – ett skolledningsnära ledarskap – så att det verkligen gör skillnad för rektors möjlighet att vara pedagogisk ledare, arbeta undervisningsnära och utveckla sin skicklighet som rektor?

 

Varför behövs programmet?

Frågorna är många och att stärka ledningen av skolor och huvudmän är ett svårt, komplext och mångfacetterat forsknings- och utvecklingsområde. Samtidigt leds skolor dagligen av rektorer runt om i landet och undervisning bedrivs och utvecklas. Kunskaper och erfarenheter om ledning bildas av rektorer och skolchefer. Dessa kunskaper är viktiga och behöver synliggöras, bli beprövade och delas av fler yrkesverksamma i skolan. Även om en del forskning har gjorts, och kan komma till användning i FoU-programmet, så behövs mer forskning som i högre utsträckning möter huvudmäns, skolors och klassrums behov. 

Mot denna bakgrund har Ifous startat FoU-programmet Rektors undervisningsnära ledarskap (RULE) som riktar sig till rektorer och skolchefer som tillsammans med forskare vill fördjupa förståelsen för betydelse av ett undervisningsnära ledarskap. 

 

Hur?

Utvecklings- och forskningsarbetet i programmet genomförs som en process under tre år (2025-2027) utifrån de medverkandes behov och förutsättningar. Programmet leds av en styrgrupp bestående av ledare från medverkande skolhuvudmän. Kärnan i programmet är det arbete som sker i utvecklingsgrupper bestående av rektorer, biträdande rektorer och ledare på förvaltnings-/ledningsnivå. Utvecklingsarbetet ges stöd av en forskargrupp som också i samarbete bedriver vetenskapliga studier. Det forskningsbaserade stödet kan till exempel handla om att utveckla ledarskapet genom casemetodik eller aktionsforskning.

 

Vilka är med?

I programmet ingår drygt 250 rektorer, biträdande rektorer och förvaltningsledare från 8 olika skolhuvudmän:

  • Ale kommun
  • Tyresö kommun
  • Vaxholms kommun
  • Värmdö kommun
  • Ystad kommun
  • Öckerö kommun
  • Örebro kommun
  • Österåkers kommun

För forskningsinsatsen ansvarar en forskargrupp från Umeå universitet. Forskargruppen leds av Heléne Ärlestig. I gruppen ingår även Malin Benerdal.

Programmet leds av en styrgrupp från de medverkande skolhuvudmännen, forskargruppen och Ifous. Styrgruppen består under läsåret 2025 av:

Åsa Ericson, förvaltningschef Ale kommun
Martin Widholm, skolchef grundskola Tyresö kommun
Myrna Selenius, skolchef Vaxholms kommun
Ingmarie Lagne, skolchef Värmdö kommun
Sanna Nyberg, Skolchef för- och grundskola Ystads kommun
Katarina Lindgren, förvaltningschef Öckerö kommun
Ulf Aldén, verksamhetschef grundskola Örebro kommun
Joakim Östling, skolchef Österåkers kommun
Helene Ärlestig, vetenskaplig ledare Umeå universitet
Anette Jahnke, processledare Ifous

Programmet finansieras av de medverkande skolhuvudmännen och lärosätet gemensamt.

 

Vill du veta mer?
Kontakta Anette Jahnke, process- och projektledare, på anette.jahnke@ifous.se eller 0730695695.