Syftet med ULF är att främja en långsiktig utveckling av svensk skola genom samverkan mellan skolhuvudmän och lärosäten kring praktiknära forskning.
ULF startades 2017 som en försöksverksamhet där ambitionen var att pröva modeller för samverkan kring praktiknära forskning mellan skolhuvudmän och universitet/högskolor. Från och med den 1 januari 2025 är verksamheten permanent.
ULF-avtalet signerades 20 december 2024. I avtalet förklaras parternas avsikt med ULF, det beskriver hur ULF ska organiseras och det reglerar vad som kan finansieras.
Läs mer om ULF på dess hemsida.
Vilken är Ifous roll i ULF
Ifous samordnar hela landets skolhuvudmäns medverkan i ULF genom att ansvara för tillsättningen av huvudmännens ledamöter i nodernas ledningsgrupper och till den nationella styrgruppen. Ledamöterna utses genom ett nomineringsförfarande, där vem som helst är välkommen att nominera lämpliga personer. Det formella beslutet tas av Ifous föreningsstämma som hålls i april varje år.
Ifous är från 2025 också värd för det nationella ULF-kansliet, som leds av den nationella ULF-samordnaren Sebastian Björnhammer.
Vilka är de fem ULF-noderna och vad gör de?
ULF organiseras i fem geografiska områden, så kallade noder, vars uppdrag är övergripande verksamhetsplanering, infrastruktur för samverkan och fördelning av medel. Ett av lärosätena i varje nod ansvarar för att ha en kanslifunktion som stöd för detta arbete. Varje nod har också en ledningsgrupp.
Vilka lärosäten som ingår i de fem noderna listas nedan. Skolhuvudmän räknas till den nod där de geografiskt finns, men man är som skolhuvudman inte bunden till en viss nod utan kan ha avtal och projekt med lärosäten även i andra noder än den man är geografiskt närmast.
NORD: Högskolan i Dalarna, Högskolan i Gävle, Luleå tekniska högskola, Mittuniversitetet, Umeå universitet
ÖST: Linköpings universitet, Mälardalens universitet, Uppsala universitet, Örebro universitet
VÄST: Chalmers tekniska högskola, Göteborgs universitet, Högskolan i Borås, Högskolan i Jönköping, Högskolan Väst, Karlstads universitet
HUVUDSTAD: GIH, Konstfack, Kungliga Musikhögskolan, Kungliga tekniska högskolan, Stockholms konstnärliga högskola, Stockholms universitet, Södertörns högskola
SYD: Högskolan i Halmstad, Högskolan i Kristianstad, Linnéuniversitetet, Lunds universitet, Malmö universitet
Ledamöter utsågs i april 2024 och samtliga sitter för perioden 1/1 2025 – 31/12 2028. Fyllnadsval hanteras vid behov av SUHF respektive Ifous.
Här hittar du en förteckning över ledamöterna i alla noderna.
Vilken är skillnaden mellan Ifous och ULF?
Ifous FoU-verksamhet syftar till att utveckla undervisning och annan verksamhet hos skolhuvudmannen. I FoU-program och processtöd används forskning och beprövad erfarenhet som verktyg för utveckling. I FoU-programmen bedrivs också forskning som publiceras i vetenskapliga tidskrifter.
I ett ULF-projekt bedrivs praktiknära forskning i samverkan. Syftet är att ta fram ny kunskap, som publiceras i vetenskapliga tidskrifter och tillgängliggörs för att kunna ligga till grund för fortsatt kunskaps- eller verksamhetsutveckling.

